„Polska” czy międzynarodowa firma kurierska – podstawowe różnice dla pracownika

Jazda samochodem w celach stricte zawodowych to dla wielu osób przyjemność, która dodatkowo jest połączona z zarabianiem pieniędzy. Co ważne, polskie realia znacząco różnią się tu od sytuacji w firmach obsługujących trasy międzynarodowe. Na co zatem zwrócić uwagę?

Praca na terenie Polski – co warto wiedzieć?

Wbrew obiegowym opiniom, na terenie Polski działa wiele firm, które specjalizują się w transporcie towarów po kraju. Kierowcy zatrudnieni w takich firmach zarabiają zwykle mniej, niż ich „międzynarodowi” koledzy, ale za to nie muszą się martwić brakiem znajomości języka i innymi utrudnieniami. Co ważne, kierowcy jeżdżący po Polsce muszą się liczyć z dość krótkimi trasami i to nieraz w obrębie tego samego miasta. Niemniej osoby przewożące przesyłki kurierskie na terenie Polski mogą dzięki temu zdobyć odpowiednie doświadczenie i – przy odrobinie chęci – rozpocząć pracę na trasach międzynarodowych.

Międzynarodowe przesyłki kurierskie

Przewóz towarów na liniach międzynarodowych jest już dużo poważniejszym wyzwaniem. Mało tego – konieczna jest podstawowa znajomość języka angielskiego, który to jest (w przypadku UE) językiem uniwersalnym. Transport międzynarodowy to nie tylko szybki przewóz przesyłek kurierskich, ale też logistyczna znajomość obszaru całej Europy. Dzięki temu kierowca wie, gdzie może się taniej zatankować, przespać, a nawet… umyć. Bądź co bądź – jest to wciąż praca, którą realizuje się albo przez 5 dni w tygodniu, albo też w trybie 3/1, 4/1 a nawet więcej. A skoro już o transporcie międzynarodowym mowa, to obowiązuje w nim konieczność znajomości pełnej dokumentacji przewozowej. Jest to szczególnie istotne w dobie brexitu, gdyż trasy do UK stanowią istotny odsetek kursów realizowanych przez firmy przewozowe.

Podsumowując, realizacja usług kurierskich w obrębie Polski i Unii Europejskiej (a także poza jej granicami), to dwa różne „światy” i to również z punktu widzenia kierowców zawodowych. Warto o tym wszystkim wiedzieć przed rozpoczęciem takiej pracy.